Retorik på engelska Nivå 1
Engelska
Distansutbildning, 100 poäng
Undervisningen i ämnet retorik på engelska på nivå 1 ska behandla följande centrala innehåll:
- Produktion av muntliga och skriftliga framställningar av olika slag. Muntlig framställning, såväl monologisk inför grupp som dialogisk i form av diskussions- och debattinlägg.
- Olika sätt att anpassa framställningar efter syfte, mottagare och mottagarens kulturbundna referensramar samt efter retorisk situation.
- Den retoriska arbetsprocessens sex delar.
- Grundläggande retoriska begrepp, däribland ethos, logos och pathos samt deras betydelse och funktion i retorisk framställning.
- Retoriska uttrycksmedel, till exempel retoriska frågor, upprepningar och liknelser.
- Andra medel för att påverka en tänkt målgrupp. Röst, uttal, betoning och kroppsspråk samt bild, ljud och text i digitala medier.
- Språklig säkerhet i den egna produktionen. Hur man kan uttrycka sig nyanserat och ledigt samt med stilistiskt medveten språklig variation, tydlighet och struktur.
- Normer för språkriktighet i olika sammanhang samt problematisering av dessa normers tillämpbarhet i olika retoriska situationer.
- Utvärdering och utveckling av den egna arbetsprocessen och av egna muntliga och skriftliga framställningar. Utvärdering av andras framställningar.
- Analys av retorisk utformning och retoriska uttrycksmedel i andras framställningar samt i argumentation och budskap i olika engelskspråkiga sammanhang, till exempel i politisk kommunikation, debatter och marknadsföring.
- Yttrandefrihet i relation till retorik i olika sammanhang och områden där engelska används.
Att läsa på distans innebär:
- att du inte kommer att ha lektioner i din utbildning
- att du får instruktioner och uppgifter via skolans digitala lärplattform
- att kontakten med din lärare sker i huvudsak via den digitala lärplattformen eller via mejl
- att du behöver tillgång till en dator och internetuppkoppling
- att du behöver kunna planera och genomföra dina studier självständigt
- att timmarna du behöver studera är minst lika många som vid klassrumsstudier – även om du själv kan välja när du studerar
- att slutprovet görs på plats på skolan
Förkunskapskrav
Godkänt betyg i svenska/svenska som andraspråk på grundläggande nivå samt nivå 1 i ämnet engelska eller motsvarande kunskaper.
Ämnes-/kursplan
Retorik på engelska Nivå 1 (RETR1000X )Motsvarar - Språk specialisering - retorik 1b (SPAXXX01b)
Anmälningskod
RETR1000X-DI
Skolform
Gymnasial utbildning
Antal Kursstarter: 6